Jak pečovat o AS zbraň
Informace o nové Airsoft zbrani
Při údržbě airsoftové zbraně ať už elektrické, manuální nebo plynové, by se rozhodně nemělo zapomínat na fakt, že se nejedná o reálné zbraně z plechových výlisků, ale o modely, které jsou poměrně z vetší části z plastu. Při koupi nové Airsoft zbraně bychom se hned měli detailně o zbrani informovat: jaký používat akumulátor, jak hlavně o akumulátor* pečovat (doba jeho nabíjení) jaké je nejvhodnější střelivo a jak u zbraně popřípadě provádět rozebrání, tzv. rozborku. Pokud informace nezjistíte v prodejně , koukněte se na internetové obchody dnes podávají mnoho užitečných informací na stránce se zbraní.
*Zde bych jenom podotknul , že by jste si měli ihned pořídit kvalitní nabíječku. Nedoporučuji nabíječku kupovat v AS shopech , je to někdy zbytečně drahé. Kvalitní nabíječku seženete ve skoro každém elektru – vybírejte nabíječku podle toho co všechno umí, rozhodně doporučuju mikroprocesor a režim vybíjení + samostop po nabití. Takový akumulátor seženete nejlevněji za 400kč (takový používám já z obyčejného elektra a kvalita je skvělá)
-Je zde také možnost poslat svůj akumulátor na „omlazující kůru“ alias formátování baterie . To znamená , že akumulátor dáte do prodejny kde jej vybijí , a nabijí článek po článku , tím zvýší životnost. Toto nabízí například tento as shop. Cena je 100kč.
Poté co si koupíte zbraň vás jistě bude zajímat dostřel. Ten se nejvíce ovlivní (bez upg) správným nastavením hop-up gumičky Higer operation power- umožňuje zpětnou rotaci kuličky díky silikonové gumičce). Rozhodně dávejte pozor aby jste rotaci nepřehnali. Životnost také zvýšíte používáním správných kuliček. V žádném případě nepoužívejte kuličky , které najdete například na zemi . Sice se vám zdá že ušetříte pár korun , ovšem rychle můžete čekat pokažení zbraně. Pokud totiž kulička má na sobě špínu , lehce ji zanese do hlavně a přes hop-up. Kulička poté nemá rovnoměrný směr a v hlavni se vám může několikrát odrazit – tím pomalu rozmlátí hlaveň zevnitř. Dále se vám nepořádek zanese až do mechaboxu kde může způsobit mnoho poruch. Používáním správné váhy kuliček si také zajistíte delší dostřel a delší životnost. Nikdy nemíchejte různě vážící kuličky dohromady ! Na správnou volbu kuliček se poptejte u prodejce.
Manipulace se zbraní:
Samozřejmě pokud chceme aby nám zbraň dobře fungovala , musíme se k ní chovat slušně. V žádném případě se zbraní moc nebouchejte , nevystavujte ji přímému kontaktu s vodou , blátem , špínou , pískem , prachem apod. Nečekejte že když zbraň necháte celou noc venku na mokré trávě , že vám vydrží co nejdéle.
-Pokud se vrátíte z akce, doporučuji zbraň nejprve ošetřit hadrem (jemně vlhkým) na povrchu a setřít špínu. Poté zbraň vysušit obyčejným hadýrkem. Následně vyčistit hlaveň (výtěrákem) a to tak , že na konec výtěráku dáte kousek hadříku namoženého v silikonovém oleji (mně se osvědčil kus z dámských silonek ). Po několika akcích by jste měl také zbraň rozebrat a vyčistit i zevnitř. Doporučuji také alespoň jednou za rok (na zimu) dát zbraň na servis , kde vám ji prohlédnou a vyčistí cena je 500kč (ale vyplatí se).
Hodně lidí také neví jak správně používat silikonový olej a kam jej stříkat , zde je malý návod:
-Silikonový olej – do hlavně (na hadru od výtěráku) , na zásobník , do díry kam se posunují kule ze zásobníku (když otočíte zbraň) jen lehce a můžete také na hop-up –Zde ale jen málo !! V žádném případě to s olejem nepřehánějte !! Po promazání bude několik kuliček sebou plivat i olej , ale po pár dávkách bude vše OK.
Jak na celokovové pistole ? (plynovky nebo manuály)
Pokud vlastníte celokovovou pistol (jako já). Vyplatí se po každých 5-8 zásobnících zbraň promáznout. Nejprve zbraň rozeberte – to znamená že vytáhnete zásobník , sundáte vrchní pohyblivý kryt (to co se hýbe při blow-backu) a vytáhneme hlaveň. Poté stříkneme do hlavně , na pohyblivé lištičky , na pojistku a pohyblivé části + na pružinku od zásobníku a pružinku od kohoutku. Počkáme pár minut a poté vezmeme hadřík (já používám již zmíněný kus z ženských silonek jelikož je pružný a dobře saje olej) a celou zbraň „přeleštíme“. Poté zbraň složíme a vystřelíme alespoň několik kuliček aby to vyplivalo přebytečný olej. U celokovových pistolí skoro nemůžete nic zkazit J.
To je vše , doufám , že jsem vám trochu pomohl.